Hem

Om klubben

Styrelsen

Avdelningar

Avelskommitte

Utställningar

Uppfödare

Valphänvisning

Avelshanar

Galleri

Länkar

 

 

 

 

 

2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016   2017

    

STHLM HUNDMÄSSA UTSTÄLLNING INT
2010-12-19
6 hanar och 6 tikar

JWW-10 Lyckovallens Ansgar Ukl 1 CK Bhkl 1 CERT BIM CACIB  
Angeminz Star Wars 1-1 ökl Ck 2 Bhkl R-cacib  
Angeminz Rufsiga Rufus 1-2 ökl Ck 3 Bhkl  
Zabby's Handsome JR Ivan 1-1 junkl Ck 4 Bhkl  
Artic Kees Basic Instinct Ukl 1 CK Btkl 1 CERT BIR CACIB  
Elzwiks Lillie 1-1 ökl Ck 2 Btkl R-cacib  
Bäcke Skogs Mistress De Winter 1-1 junkl Ck 3 Btkl  

Växjö
Deltagande: 4 valpar
vuxna 5 hanar och 12 tikar

SE UCH Eswood Peach Mousse  Ckk 1 Ck Btkl 1 Cacib BIR Ulla-Britt Dahlin Johansson
INT UCH NORD UCH SE-V-09 Keestorpets Montalbano Avelsklass 1 HP Mona Karlsson
Keestorpets kennel Uppfödarklass 1 HP Mona Karlsson

Örebro
Deltagande: 2 hanvalpar 4 tikvalpar 4-6mån 
1 hanvalp 1 tikvalp 6- 9mån
vuxna... 3 hanar och 4 tikar 

Dungens Jolly Roger  1 valpkl hp BIR valp 4-6 mån Bästa valp i rasen BIS 1 Valp  
Dungens Jack Frost 2 valpkl hp  
Bergareds Genesis 1 valpkl hp BIM valp 4-6 mån  
Dungens Jelly Bean 2 valpkl hp  
Dungens Jazz I Tazz 3 valpkl hp  
Bergareds Guardian Angel 4 valpkl hp  
Elzwiks Mascot 1 valpkl hp BIR Valp 6-9 mån  
Elzwiks Mitsie 1 valpkl hp BIM Valp 6-9 mån  
Norduch C.I.B Kbhv-09 No V-10 Dungens Aurian Ckk 1 Ck Btkl 1 BIR BIS 3  
Elzwiks Kellie Ckk 2 Ck Btkl 2  
Unda Marina My Funny Valentine Ckk 1 Ck Bhkl 1 BIM  
Elzwiks Herkules Vkk 1 Ck 2 Bhkl BIR Veteran BIS 1 Veteran  

Sundsvall 2010-10-09
Deltagande: 6 hanar 6 tikar

Eerondaali Jade
 
1-1 ungkl Ck Bästa tik 1 Cert cacib BIR BIG :2.A Petri
Angeminz Nova Af Gazer 1-1 junkl Ck 2 bästa tik Kattis svernsson
Se uch Angeminz Star Gazer 1 chkl ck 3bästa tik R-cacib Erika Johnsen
Se uch Benitos Medusa 2 chkl Ck 4 bästa tik Carina Larsson
Ikurin Rex Novex 1-1 ökl Ck Bästa hane Cert cacib Bim Petri
Benitos Rodrick 1-2 ökl ck 2 Bästa hane Christina Höglund
Se uch Angeminz Mister Trazzel 1 chkl ck 3 Bästa hane  


Sofiero 2010-09-12
Domare: Lillian De Ridder Onghena (Belgien)
Deltagande: 2 valpar 4 hanar och 8 tikar

Zabby´s Handsome Jr Ivan
 
1 valpklass hp BIR valp  
Bräcke skogs Mistress De Winter 1 valpklass hp BIM  
Dungens Heaven´s On Fire Ukl 1 CK Btkl 1 CERT CACIB BIR  
Clevenkeesens Fannys Flicka Junkl 1 CK Btkl 2  
Keestorpets Up To Date Ckk 1 CK Btkl 3 R-CACIB  
Unda Marina Much Pleasure Ckk 2 CK Btkl 4  
Unda Marina My Funny Valentine Ckk 1 CK Bhkl 1 BIM  
DK UCH SE UCH Keesho´s Charlie Chkl 2. Ck. Bhkl 2. R CACIB Ejer: Lene Hansen,Hundested, Danmark
 

Sofiero SSUK 11/9 2010
Domare: Henrik Söeborg
2 valpar, 3 hanar 5 tikar

Keestorpets You Are So Nice 
 
BIR valp BIS 3 Äg: Mona Karlsson
Keestorpets You´Re Simply The Best BIM valp Äg. Ola Gedenryd
CH Repeta's Vogue In Silver 1 CHKL CK 1 BTKL BIR Äg. Eva Andersson
CH Kalkstenöns Garfield 1 CHKL, Ck 1 BHKL BIM Äg. Gullbritt Ahlin
Foxifayre Field Of Dreams 1 JUNKL CK Cert 2 BHKL Äg. Mona Karlsson
 

Högbo bruk SKK INT 10-09-05
Domare: Erola Tapio, Finland
Antal deltagare: 1 valp 6 hanar 5 tikar

Elzwiks Mitsie  1 valpkl, hp, BIR-valp Ägare: Eva Westberg
SE UCH Boomerang  1 chkl, ck, 1 BHKL, cacib, BIR Ägare: Birgitta Pettersson
SE UCH Cromi´s Excess 2 chkl, ck, 2 BHKL, r-cacib Ägare: Mimmi Nordström
SE UCH NO UCH Elzwiks Hercules 3 chkl, ck, 3 BHKL Ägare: Eva Westberg
SE UCH NO UCH SE V-10 Benito´s Markoolio 4 chkl, ck, 4 BHKL Ägare: Carina Persson
SE UCH FI UCH Kittihof´s Chagall 5 chkl, ck, 5 BHKL Ägare: Liisa Sundin
Cromi´s Fit For Fight 1-1 ukl, ck, 1 BTKL, cert, cacib, BIM Ägare: Mimmi Nordström
SE UCH Vildänge´s Ambrozia 1 chkl, ck, 2 BTKL, r-cacib Ägare: Åsa Persson
SE UCH Cromi´s Bellizzimo  1-1 vetkl, ck, 3 BTKL, BIR-veteran Ägare: Mimmi Nordström
Elzwiks kennel 1 uppfkl, hp Uppfödare: Eva Westberg

Visby 29/8 2010
DomareOliveira Rui
3hanar 3 tikar

Kalkstenöns Gus-Gus  1 chkl ck,Bir Cacib Ägare Jan Johansson
Kalkstenöns Garfield 2 chkl,ck 2 bh,R-Cacib Ägare Gullbritt Ahlin
Kalkstenöns Blixt-Gordon  1 vetkl,hp,bästa vet Ägare Gullbritt Ahlin
Älvtorpets Racy Kesella 1 öpkl,ck,cert,Bim Cacib Ägare Åsa Sagner
Clevenkeesen Fannys Flicka 1 jkl,ck,2bt Ägare Mari Clevenpalm
uppfödargrupp Kalkstenöns kennel 1:a Hp  
 
Visby 28/8 2010
Domare Salijevic Zorica
3 hanar 4 tikar 
 
Kalkstenöns Gus-Gus  1 chkl,ck,Bir Ägare Jan Johansson
Kalkstenöns Garfield 2 chkl,ck,2 bh  
Kalkstenöns Blixt-Gordon  1 vetkl,3 bh, bästa vet. Ägare Gullbritt
Älvtorpets Racy Kesella 1öpkl,ck,cert,Bim Ägare Åsa Sagner
 
Fannyfay Del Monte Dragnone 2 öpkl,ck, 2bt Ägare Mari Clevenpalm
uppfödargrupp Kalkstenöns kennel 1:a Hp Ägare Gullbritt Ahlin

Int.SKK Eskilstuna 2010-08-22
Domare: Elisabeth Spillman
4 hanar 4 tikar

FIN UCH SE UCH Kittihofs Chagall CKK 1 CK 1 BHKL CACIB BIR äg. Liisa Sundin
SE UCH Boomerang CKK 2 CK 2 BHKL R-CACIB äg: Birgitta Pettersson
Keestorpets Xamira  1-1 junkl CK 1 Bt CERT BIM äg: Ulla-Britt Dahlin Johansson
SE UCH Eswood Peach Mousse CKK 1 CK 2 BTKL CACIB äg: Ulla-Britt Dahlin Johansson
 

Nat. Norrköping 2010-08-21
Domare:Grant-Cook Maura
4 hanar 6 tikar

SE UCH Boomerang  CKK 1 CK 1 BHKL BIM äg: Birgitta Pettersson
FIN UCH SE UCH Kittihofs Chagall CKK 2 CK 2 BHKL äg. Liisa Sundin
Se UCH Legun´s Good -As-Gold 1 Vet.kl. Ck Bir Vet. 3 Bh äg: Inger Hallberg
Cromi´s Fit For Fight  1-1 ungkl CK 1 BT CERT BIR äg: Ann Mari Nordström
SE UH Vildänge´s Ambrozia CKK 1 CK 2 BTKL äg:Åsa Persson
Keestorpets Xamira 1-1 junkl CK 3 BTKL äg: Ulla-Britt Dahlin Johansson
SE UCH Eswood Peach Mousse CKK 2 CK 4 BTKL äg: Ulla-Britt Dahlin Johansson
Se Uch Big -Surprice CKK 3 CK 5 BTKL äg: Birgitta Pettersson

SKK Int. Askersund 2010-08-14
Domare: Per-Erik Wallin 
4 valpar 5 hanar 8 tikar

Zabby´s Honey One And Only  Bir-valp ägare: Sigrid Hansson
Elzwiks Mascot Bim-valp ägare: Ingrid Wahlqvist
SEUch Legun´s Good-As-Gold 1 Vet.kl. Ck Bir Vet. 1 Bh Bir ägare: Inger Hallberg
 
Keestorpets Ultravox  1-1 ökl. Ck 2 Bh Cert Champ. Cacib ägare: Benjamin Paalman
 
Teuton´s Xclusive Lady  1-1 ökl. Ck 1 Bt Cert Cacib Bim ägare: Lisbeth Arvidsson
 
SEUch Repeta´s Vouge In Silver 1 Chkl. Ck 2 Bt R-Cacib ägare: Eva Andersson
 
SEUch Elzwiks Daniella 1 Hp. Vet. Bim Vet. ägare: Eva Westberg

Svenstavik
6 hanar & 5 tikar 

Benito's Roderick 1-1 ungkl ck bästa hane cert cacib BIR ägare : Christina Höglund
Windrift's Aurora Fund 1 chkl 1 Btkl. Ck Cacib BIM ägare : Christina Höglund
Angeminz Nova Af Gaser 1-1 junkl ck 2 bästa tik cert ägare Kattis Svensson
 

Ransäter Int 2010-07-31
Deltagade hundar 4 hanar 6 tikar
Domare: Espen Engh

SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine CKK 1 CK BHKL 1 CACIB BIR Ägare: Marina Eriksson
FIN UCH SE UCH Kittihofs Chagall CKK 2 CK BHKL 2 R-CACIB äg. Liisa Sundin
Dungens Heaven´s On Fire UKL 1 UKK 1 CK BTKL 1 CERT CACIB BIM Ägare: Marina Eriksson
SE UH Vildänge´s Ambrozia CKK 1 CK BTKL 2 R-CACIB Åsa Persson
SE UCH Elzwiks Daniella VKK 1 CK BTKL 3 Eva Westberg

Köping 2010-07-24
Dom Ewa Nielsen
9 deltagare + 1 valp

Repeta´s Zolo Queen in Silver  Bir valp 
 
äg. Eva Andersson
FI UCH SE UCH Kittihof´s Chagall 1 chklass ck 1 bh cacib BIM äg. Liisa Sundin
Elzwiks Lincon 1/1 ck unghklass 2 bh cert R cacib äg. Patrik Jönsegård
SE UCH Repeta´s Vogue in Silver  1 chklass ck 1 bt cacib BIR äg. Eva Andersson
SE UCH Vildängen´s Ambrozia 2 chklass ck 2 bt R cacib äg. Åsa Persson
SE UCH Elzwiks Daniella 1 vetklass hp Eva Westberg

Piteå 2010-07-18
Domare LILJEQVIST LIZ-BETH 
Deltagare: 2 hanar 4 tikar

ÄLVTORPETS QUINSEY 1 öpkl Ck Cert 1 Bhkl. championat, BIR Ägare: Ylva Rönnberg
ÄLVTORPETS RUTHIE BABY 1 chkl 1 Btkl. Ck BIM Ägare: Veronica Hedlund
CINEREUS FRANCAISE DE SANNA GOURSKA 1 öpkl Ck Cert 2 Btkl. championat  
BENITO'S HILLEVI VETKK: 1 CK Ägare: Elisabeth Laestander

Alfta 2010-07-
Domare: Helle Dan Pålsson

Windrift's Aurora Fund 1 chkl 1 Btkl. Ck BIR Christina Höglund
Big-Suprice 2 chkl 2 Btkl. Ck Birgitta Pettersson
Elzwiks Daniella 1 vetkl. Ck 3 Btkl.bästa.vet Eva Westberg
Vildänge's Ambrozia 1 öpkl Ck Cert 4 Btkl. championat Åsa Persson
Angeminz Nova Af Gazer 1-1 junkl. ck 5 bt Kattis Svensson
Benito's Roderick 1 unghkl.Ck Cert BIM Christina Höglund
Boomerang 1 chkl Ck 2 Bhkl Birgitta Pettersson
Benito's Markoolio 2 chkl Ck 3 Bhkl Carina Persson
Elzwiks Hercules 3 chkl. Ck 4 Bhkl Eva Westberg

Gällivare 2010-07-11
Domare Göran Bodegård.

Eswood Papaya Mousse 1öpkl.ck 1 Btkl cacib BIR Mirja Pölönen
Windrift's Aurora Fund 1 chkl ck R.cacib 2 Btkl Christina Höglund
Maruskan Oona 2 chkl ck 3 Btkl Sanna Kukkonen
Skarjaks Bold Beauty 3 chkl. ck 4 Btkl Elisabeth Laestander
Benito's Hillevi 1 vetkl.ck 5 Btkl Elisabeth Laestander
Benito's Roderick 1 unghkl. ck cert cacib BIM Christina Höglund

Tvååker Nat 2010-07-10
Domare: Göran Hallberger

SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine Ckk 1 Ck Bhkl 1 BIR Ägare: Marina Eriksson
Foxifayre Field Of Dreams  Junkl 1 Junkk 1Ck Bhkl 2 CERT Ägare: Mona Karlsson
NORDUCH KBHV-09 C.I.B Dungens Aurian Ckk 1 Ck Btkl 1 BIM Ägare: Marina Eriksson
Keestorpets Xantica  Junkl 1 Junkk 1 Ck Btkl 2 CERT Ägare: Mona Karlsson
Zabby´s Gardenia Ökl 1 Ökk 1 Ck Btkl 3 Ägare: Sigrid Hansson

Tvååker Int 2010-07-09
Domare: Fredrik Nilsson 

Foxifayre Field Of Dreams  1 HP BIR Valpkl Ägare: Mona Karlsson
JWW-10 Lyckovallens Ansgar  Junkl 1 Junkk 1 ck Bhkl 1 CERT BIR Ägare:Dahlqvist Gunnar
SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine Ckk 1 ck Bhkl 2 CACIB Ägare: Marina Eriksson
Keestorpets Ultravox Ökl 1 Ökk 1 Ck Bhkl 3
 
Ägare:Paalman Benjamin
NORDUCH KBHV-09 C.I.B Dungens Aurian Ckk 1 Ck Btkl 1 BIM CACIB Ägare: Marina Eriksson
Keestorpets Xantica  Junkl 1 Junkk 1 Ck Btkl 2 CERT
 
Ägare: Mona Karlsson

Borås nat 2010-07-03
Domare: Carl Gomes
Deltagande: 2 valpar,5 Hanar och 9 tikar

Repetas Zolo Queen In Silver 1 HP BIR Valpkl Ägare: Eva Andersson
Foxifayre Field Of Dreams 1 HP BIM
 
Ägare: Mona Karlsson
JWW-10 Lyckovallens Ansgar JUNKL 1:1 CK BHKL 1 CERT BIR Ägare:Dahlqvist Gunnar
SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine CKK 1 CK BHKL 2 Ägare: Marina Eriksson
Keestorpets Xcalibur JUNKL 2 CK BHKL 3 Äg. Anette Mannbro
SE UCH Kalkstenöns Garfield CKK 2 CK BHKL 4
 
Ägare: Gullbritt Ahlin
SE UCH Repetas Vouge In Silver CKK 1 CK BTKL 1 BIM  
Kalkstenöns Isadora JUNKL 1 CK BTKL 2 CERT Ägare Anita Teuber
Lyckovallens Amorina JUNKL 2 CK BTKL 3 Äg.Gullevi Salomonsson
Dungens Heavens On Fire UKL 1 UKK 1 CK BTKL 4 Ägare: Marina Eriksson
Bräcke Skogs Bozza Nova Baby ÖKL 1 ÖKK 1 CK BTKL 5
 
 

Triple International dogshow Jönköping 2010-06-21
Domare:

FI UCH US CH Keestorpets Ultramarine 1-1 ökl ck 1bh,Cert Cacib,BIM Ägare:Koskinen Johanna
Lady Godiva's Grand Gourmand 2 öpkl ck R-cacib 2 Bhk Ägare:Tuisku AnnaMaja&Puronvarsi Pirre
Benito's Roderick 1 ungkl. ck 3 Bhkl Ägare: Christina Höglund
FI UCH JWW-08 Eswood Party Mousse 1-1 chkl ck 1 btkl, Cacib BIR Ägare:Koskinen Johanna
Windrift's Aurora Fund 2chkl, ck res.R-cacib 2 Btkl Ägare: Christina Höglund
Lady Godiva's Faye Of Eswood 1 öpkl, ck Cert 3 Btkl Ägare:Puronvarsi Pirre& Koskinen Johanna
Eswood Dreamcatcher 1 junkl. ck 4 Btkl Ägare:Koskinen Johanna
Zabby's Gardenia 2 öpkl ck 5 Btkl Sigrid Hansson

Triple International dogshow Jönköping 2010-06-20
Domare: Törnlöv Nils-Arne
Antal: 9 hanar 14 tikar
1 valp

Foxifayre Field Of Dreams BIR VALP HP Ägare: Mona Karlsson
FI JV-09 FI V-09 NORD V-09Lady Godiva´s Grand Gourmand 1-1 ökl ck 1bh,Cert Cacib,BIM Ägare:Tuisku AnnaMaja&Puronvarsi Pirre
FI UCH US CH Keestorpets Ultramarine 1-1 ökl ck 2 bh,R-cacib Ägare:Koskinen Johanna
Lyckovallens Ansgar 1-1 junkl. ck 3 bh Ägare:Dahlqvist Gunnar
Benito's Roderick 1-1 junkl. ck 4 bh Ägare: Christina Höglund
FI UCH JWW-08 Eswood Party Mousse  1-1 chkl ck 1 btkl, Cacib BIR Ägare:Koskinen Johanna
C.I.BDK UCH FI UCH INT&NORD UCHNO UCH SE UCHWindiift´s Aurora Fund 1-2 chkl,ck,2 btkl,R-cacib Ägare: Christina Höglund
FIUCH Opera 1-1 ökl,ck,cert, 3 btkl Ägare:Puronvarsi Pirre
C.I.B EE CH FI JV-07 FI UCH NO UCH Lady Godiva´sFaye Of Eswood 1-1 ökl ck 4 btkl Ägare:Puronvarsi Pirre& Koskinen Johanna
DKUCH SE UCH SE V-09 Keestorpets Nice Suprise 1-3 chkl,ck,5 btkl Ägare: Mona Karlsson
INT UCH NORD UCH SE V-09 Keestorpetsw Montalbano Avelsklass 1 HP BIS 3 Ägare: Mona Karlsson
Keestorpets kennel 1 Uppfödarklass HP Ägare: Mona Karlsson

Triple International dogshow Jönköping 2010-06-19
Domare: Stavarache Cristian
Antal: 7 hanar 12 tikar

Benito's Roderick 1 ungh. ck cert 1 Bhkl, Cacib BIM Ägare: Christina Höglund
FI JV-09 FI V-09 NORD V-09Lady Godiva´s Grand Gourmand 1-1 ökl ck 2 bh, R-cacib Ägare:Tuisku AnnaMaja&Puronvarsi Pirre
Lyckovallens Ansgar 1-1 junkl. ck 3 bh Ägare:Dahlqvist Gunnar
FI UCH US CH Keestorpets Ultramarine 1-1 ökl ck 4 bh Ägare:Koskinen Johanna
Keestorpets Ultravox 1-1 ökl ck 5 bh Ägare:Paalman Benjamin
FI UCH JWW-08 Eswood Party Mousse 1-1 ökl ck 1 bt, cert Cacib BIR,BIG 3 Ägare:Koskinen Johanna
C.I.B EE CH FI JV-07 FI UCH NO UCH Lady Godiva´sFaye Of Eswood 1-1 ökl ck 2 bt,R-cacib Ägare:Puronvarsi Pirre& Koskinen Johanna
C.I.BDK UCH FI UCH INT&NORD UCHNO UCH SE UCHWindiift´s Aurora Fund 1 chkl,ck Ägare: Christina Höglund
Keestorpets kennel 1 Uppfödarklass, HP Ägare Mona Karlsson

Avesta 2010-06-12
Domare: Norman Deschuymere Belgien.
Antal: 5 hanar 5 tikar

Windrift's Aurora Fund 1 chkl,ck, cacib BIR
 
Ägare: Christina Höglund
Gråtoftas Förgätmigej 2 chkl, ck R-cacib 2 Btkl
 
 
Elzwiks Lillie 1 unghkl. ck Cert 3 Btkl
 
Ägare: Eva Westberg
Benito's Markoolio 1 chkl ck cacib BIM Ägare; Carina Persson
Elzwiks Lincon 1 unghkl. ck Cert R-cacib 2 Bhkl
 
Äg. Patrik Jönsegård
Kittihof's Chagall 2 chkl ck 3 Bhkl
 
Ägare: Liisa Sundin
Kalkstenöns Icaross 1 juniorklass
 
ägare: Cecilia Flodqvist

Norrköping SKK INT 2010-06-06
Domare: Dimitri Antonopoulos, Grekland
Antal deltagare: 2 hanar 3 tikar

NO UCH SE UCH Sjöboffens I Shall Be Released 1 chkl, ck, 1 BTKL, cacib, BIR Ägare: Gisle Kopperdal
SE UCH Vällingbergets Lovis 2 chkl, ck, 2 BTKL, r-cacib Ägare: Annika Cederfalk
Cromi´s Fagotto 1-1 ukl, ck, 1 BHKL, cert, cacib, BIM Ägare: Sabina Andersson

Vänersborg Nat 2010-06-05 

Domare:Maureen Hanley (Australien)
 

C.I.B NORDUCH KBHV-09 Dungens Aurian  1CKK CK BTKL 1 BIR Ägare: Marina Eriksson
Dungens Heaven´s On Fire  UKL1 UKK2 CK BTKL 2 CERT Ägare: Marina Eriksson
Bräcke Skogs Baby I Don´t Care UKL 1 UKK 1 CK BTKL 3 Äg. Yvonne Pehrman, Yvonne Rehngren
Kalkstenöns Isadora JUNKL 1 JUKK ! CK BTKL 4  
Keestorpets Xcalibur JUNKL 1 JUNKK 1 CK BHKL 1 CERT BIM Äg. Anette Mannbro
SE UCH Dungens Born To Be Wild  CKK 1 CK BHKL 2 Ägare: Marina Eriksson
Legun´s Magic Man ÖKL 1 ÖKK 1 CK BHKL 3  
SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine CKK 2 CK BHKL 4 Ägare: Marina Eriksson
SE UCH Kalkstenöns Garfield CKK 3 CK BHKL 5 Ägare: Gullbritt Ahlin

SKK Österbybruk 2010-05-29 
Domare Birgitta Svarstad
7 hanar och 5 tikar

Ch. Kittihof´s Tamagotchi 1 vetkl. ck 1 BHKL BIM BIR VETERAN BIS 4 veteran BIS avelsgrupp Ägare: Åsa Persson
Ch. Kittihof´s Chagall 1 chkl ck 2 BHKL cacib Ägare: Liisa Sundin
Kittihof´s Fernando 1 ukl 1kk ck 3 BHKL cert r.cacib Ägare : Kristina Lindholm
Ch. Cromis Excess 2 chkl ck 4 BHKL Ägare: Mimmi Nordström
Ch Boomerang 3 chkl ck 5 BHKL Ägare: Birgitta Pettersson
Ch. Kittihof´s Vildvittra 1 chkl ck 1 BTKL cacib BIR Ägare: Åsa Persson
Ch. Vällingbergets Lovis 2 chkl ck 2 BTKL r.cacib Ägare: Annika Cederfalk
Ch. Kittihof´s Utan Tvekan 1 vetkl ck 3 BTKL Ägare: Kristina Lindholm
kennel Kittihof´s uppfödargrupp 1 hp Kristina Lindholm

Sundsvall 2010-05-23
Domare.
7 hanar 4 tikar

Ch Kittihofs Cluedo 1-1 chkl ck BIR Ägare: Siv Söderström
Angeminz cosmos Af Gazer 1-1 junkl. ck 2 bh cert
 
 
Angeminz Mr Trazzel 1-2 chkl ck 3 bh  
Angeminz Rufsiga Rufus 1-1 ökl ck 4 bh  
Angeminz Star Gazer 1-1 chkl ck BIM Ägare: Erika Jonse'n
Elzwiks Jaffa 1-1 ökl ck 2Bt Cert
 
 
Angeminz Isiga Iza 1-2 ökl ck 3 bt  
Angeminz kennel Uppfödar grupp 1 HP
 
 

 

Hässlehom 2010-05-22
Domare. 
 
Kalkstenöns Garfield  1:a chkl,ck,CACIB,BIM. Ägare: Gullbritt Ahlin
DK UCH SE UCH Keesho´s Charlie Chkl 2. Ck. Bhkl 2. R CACIB Ejer Lene Hansen, Hundested, Danmark
Bräckeskogs Baby I Don´t Care 1:1 Ungh , Ck , 4:a Btk Ägare Yvonne Rengren & Yvonne Perman

SSUK Piteå 2010-05-16
Domare.Tina Permo
2 hanar 5 tikar

Benito's Roderick 1 ungh. ck cert 1 Bhkl BIM, 3Bästa unghund Ägare: Christina Höglund
Älvtorpets Quinsey 1 ökl. ck 2 Bhkl Ägare: Ylva Rönnberg
CH Windrift's Aurora Fund 1 chkl ck 1 Btkl BIR Ägare: Christina Höglund
 
CH Benito's Melissa 2 chkl ck 2 Btkl Ägare: Monica Ekman
Benito's Rosangela 1 ungh. ck cert 3 Btkl Ägare: Christina Höglund
 
Angeminz Nova Af Gazer 1 junkl ck 4 Btkl Ägare: Cathrin Svensson
CH Angeminz Star Gazer 3 chkl. ck 5 Btkl Ägare: Erika Jonse'n

Piteå 2010-05-15
Domare: Henrik Johansson
4 hanar 8 tikar

Benito's Roderick 1 ungh. ck cert 1 Bhkl BIR Ägare: Christina Höglund
 
Älvtorpets Quinsey 1 ökl. ck 2 Bhkl Ägare: Ylva Rönnberg
 
Charming Hope Kimikees d' Arland 1 ökl ck cert 1 Btkl BIM Ägare: Sanna Rinnekangas
 
C.I.B. DKUCH FI UCH NO UCH SE UCH Windrift's Aurora Fund 1 chkl ck 2 Btkl Ägare: Christina Höglund
 
NORDUCH Benito's Hillevi 1 vetkl. ck 3 Btkl Ägare: Elisabeth Laestander
 
SE UCH Angemin's Missis Towa 2 chkl. ck 4 Btkl Ägare: Cathrin Svensson
 

Larv 2010-05-09
Keesspecialen
Domare.Arne Fors
4 valpar 24 hanar och 28 tikar

Repeta´s Zolo Queen In Silver BIR VALP 4-6 HP Ägare: Eva Andersson
Lyckovallens Ansgar BIR VALP 6-9 HP Äg. Marie-Louise o Gunnar Dahlqvist
Foxifayre Field Of Dreems 2 valp 6-9 Äg. Mona Karlsson
Lyckovallens Amorina BIM VALP 6-9 HP Äg.Gullevi Salomonsson
Keestorpets Xcalibur 1 jkl.hane HP Äg. Anette Mannbro
Kalkstenöns Icaross 2 jkl.hane Äg. Cecilia Flodqvist
Elzviks Lincon 1 ungh hane HP Äg. Patrik Jönsegård
Luddelos Napoleon 2 ungh hane Äg. Carina Ludvigsson
Keestorpets Ultravox  1 ÖKL CK CERT Äg. Benjamin Paalman
Repeta´s Bewitch Me 2 ÖKL Äg. Inga-Britt Johansson
SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine 1CHKK CK BHKL 1 BIR Ägare: Marina Eriksson/ Isabell Engblom 
SE UCH Dungens Born To Be Wild 2 CHKK CK BHKL 2 Ägare: Marina Eriksson
FIN UCH SE UCH Kittihofs Chagall 3 CHKK CK BHKL 4 Ägare: Liisa Sundin
FIN UCH SE UCH Kittihofs Cluedo 4 CHKK CK BHKL 5 Ägare: Siv Söderström
Smörkullas Gondor 5 CHKK Ägare: Eva Jonasson
EUW-06 INT UCH NORD UCH NORD V-03 SE V-06 Kittihofs Tamagotchi 1 VETKK CK , BÄSTA VETERAN,BHKL 3
 
Ägare: Åsa Persson
King Edward´s Burriga Bragd- Björn
 
2 VETKK CK Ägare: Birgitta & Sofia Franzen
Bräcke Skogs Why-Not 3 VETKK HP Ägare:Yvonne Perman
Keestorpet´s Knockout 4 VETKK HP Ägare: Mona Karlsson
Dungens Heaven´s On Fire
 
1 junkl CK CERT BTKL 1 BIM Ägare: Marina Eriksson
Cromis Fit For Fight
 
2 junkl CK BTKL 4 Ägare: Mimmi Nordström
Keestorpet´s Xamira 3 junkl HP Ägare: Ulla-Britt Dahlin Johansson
Keestorpet´s Xantica 4 junkl Ägare: Mona Karlsson
Unda Marina Medina 5 junkl Ägare: Daniel Tabula
Zabby´s Gardenia  1 uhkl CK BTKL 2 Ägare: Sigrid Hansson
Elswiks Lillie 2 uhkl HP Ägare: Eva Westberg
 
Teuton´s All My Dreams 3 uhkl Ägare: Lisbeth o Henrik Arvidsson
Lohamras Pearl of Passion 1 ökl CK BTKL 5 Ägare: Linda Johansson
Keestorpet´s Wish Me Love 2 ökl CK Ägare:Per Erlandsson
BräckeSkogs Baby I dont Care 3 ökl Ägare:Yvonne Perman &Yvonne Rengren
Kittihof's Vildvittra 1 CKK CK BTKL 3 Ägare: Åsa Persson
Dungens Aurian 2 CKK Ägare: Marina Eriksson
Unda Marina Must Be Remembered 3 CKK Ägare:Yvonne Perman &Yvonne Rengren
Benito´s Melissa 4 CKK Ägare: Monika Ekman
Leguns Give-Me-Luck 1 VETKK HP Ägare: Gunilla Neble
Elswiks Daniella 2 VETKK HP Ägare:Eva Westberg
Vistakulles Fatima 3 VETKK Ägare:Ulla-Britt Dahlin Johansson
Vandaban Wallaby 1 Avelsgrupp  
Kittihofs kennel 1 Uppfödargrupp HP Kristina Lindholm
Keestorpets kennel 2 Uppfödargrupp HP Mona Karlsson
Unda Marina kennel 3 Uppfödargrupp HP Toni Hermansson
Elswiks kennel 4 Uppfödargrupp  Eva Westberg

 

Larv 2010-05-08

Domare.Anita Whitmarsh
2 valpar 12 hanar och 12 tikar

Lyckovallens Ansgar  BIR VALP HP BIG 1 BIS 5. Äg. Marie-Louise o Gunnar Dahlqvist
SE UCH NO UCH NV-09 Unda Marina My Funny Valentine CHKK 1 CK BHKL 1 BIR, BIG 1, BIS 4 Ägare: Marina Eriksson/ Isabell Engblom 
 
EUW-06 INT UCH NORD UCH NORD V-03 SE V-06 Kittihofs Tamagotchi VETKK 1 CK BHKL 2, BIR VETERAN, BIS 1 VETERAN Ägare: Åsa Persson
FIN UCH SE UCH Kittihofs Cluedo
 
CHKK 2 CK BHKL 3 Ägare: Siv Söderström
SE UCH Dungens Born To Be Wild
 
CHKK 3 CK BHKL 4 Ägare: Marina Eriksson
FIN UCH SE UCH Kittihofs Chagall
 
CHKK 4 CK BHKL 5 Ägare: Liisa Sundin
Kalkstenöns Garfield ÖKL 1 ÖKK 1 CK CERT CHAMPIONAT Ägare: Gullbritt Ahlin
 
KBHV-09 NO UCH NORD UCH SE UCH Dungens Aurian CKK 1 CK BTKL 1 BIM Ägare: Marina Eriksson
Zabby´s Gardenia  ÖKL 1 ÖKK 1 CK BTKL 2 CERT Ägare: Sigrid Hansson
 

Västerås 2010-04-25
Domare Liz-Beth Liljeqvist
8 hanar 6 tikar

C.I.B. DKUCH FI UCH NO UCH SE UCH Windrift's Aurora Fund 1chkl. 1 Btkl ck BIR Ägare: Christina Höglund
 
NO UCH NORD V-07 SE UCH SE V-05 Kittihof's Vildvittra 2 btkl. ck 2 Btkl Ägare: Åsa Persson
 
Benito's Rosangela 1unghkl. ck 3 Btkl cert Ägare: Christina Höglund
 
Lillskärs Amazing-Grace 1 ökl.ck 4 Btkl Ägare: Berit Svensson
 
SE UCH Benito's Melissa 3 chkl ck 5 Btkl Ägare: Monica Ekman
 
Benito's Roderick 1 ungh. ck cert 1 Bhkl BIM Ägare: Christina Höglund
 
NO UCH SE UCH Benito's Markoolio 1 chkl ck 2 Bhkl Ägare; Carina Persson
 
SE UCH Boomerang 2 chkl ck 3 Bhkl Ägare: Birgitta Pettersson
 
FI UCH SE UCH Kittihof's Chagall 3 chkl ck 4 Bhkl Ägare: Liisa Sundin
 

Stockholm 2010-04-04

Domare: Rose-Marie Emery
1 valp 4 hanar 5 tikar

Lyckovallens Ansgar  BIR VALP HP BIG 1 BIS 5. Äg. Marie-Louise o Gunnar Dahlqvist
Artic Kees Basic Instinet 1.1 junkl, ck, cert, 1 Bt, BIR Ägare: Ranne Jaana & Ruotsalainen Esa
 
No uch NO V-09 Nord V-07 SE uch SE V-05
Kittihof's Vildvittra
1.1 chkl, ck, cacib, 2Bt Ägare: Åsa Persson
SE uch Angemin'z Star Gazer
 
1.2 chkl, ck, R-cacib, 3Bt Ägare: Erika Johnsén
FI uch SE uch Kittihof's Chagall
 
1,1 chkl, ck, cacib, 1Bh, BIM Ägare: Liisa Sundin
SE uch Angemin'z Mister Trazzel
 
1,2 chkl, ck, R-cacib, 2Bh Ägare: Gunilla Hallberg
EUW-06 INT uch Nord V-03 SE V-06
Kittihof's Tamagotchi
1,1 vetkl, ck, 3Bh, Bästa Veteran Ägare: Åsa Persson
 
Sippelins King Of The Road
 
1,1 junkl, ck, cert, 4Bh
 
Ägare: Åsa Landström

Malmö int. 2010 0320

Domare Gunnar Nymann, Danmark
1 valp, 6 hanar, 9 tikar

Kalkstensöns Inqa BIR-valp Äg. G, G & J Ahlin
DKCH, DKV-09 Tistledees Canadian Rockies 1:1 ÖKl, CK, 1BHKl, Cert, CACIB, BIR, Championat Äg. Lene & Bjarne Wohlfahrt, Danmark
INT&NORDCH, LTCH, LUCH, CHVDH, KBHV-06, NORDV-08Dein Hards Catch Driver 1:1 CHKl, CK, 2BHKl, R-CACIB Äg. Gunilla Ottergren
DKCH, SUCHSmörkullas Gondor 1:2 CHKl, CK, 3BHKl Äg. Eva Jonasson
DKCH, KBHV-06Smörkullas Isis 1:1 ÖKl, CK, 1BTKl, Cert, CACIB, BIM, Championat Äg. Gunilla Ottergren
Dungens Elektra 1:2 ÖKl, CK, 2 BTKl, R-CACIB Äg. Stefan Marveus
Bräckeskogs Baby I Don´t Care 1:1 JKl, CK, 3 BTKl Äg. Yvonne Pehrman, Yvonne Rehngren
SUCH, NUCHUnda Marinas Must Be Rememberd
 
1:1 CHKl, CK, 4 BTKl Äg. Yvonne Rehngren, Yvonne Pehrman

SSUK Kung Bore Eskilstuna 20100221

Domare Elisabeth Spillman 
4 deltagare

Kittihof´s Fernando
1 junkl. 1 kk ck 1 BHKL cert BIR BIS 4 junior / unghund - Ägare : Kristina Lindholm
Benitos Melissa
1 ökl 1 kk ck 1 BTKL cert championat BIM Ägare : Monika Ekman

My Dog 10-01-08 SKK

Domare: Savolainen Tuula (Finland) 
6 Hanar 8 Tikar
1 valp

Such Belgian Winner-09 Dungens Born To Be Wild  CKK 1 CK BHKL 1 CACIB BIM Ägare: Marina Eriksson
Such Nuch NV-09 Unda Marina My Funny Valentine CKK
2 CK BHKL 2 R-CACIB
Ägare: Marina Eriksson/ Isabell Engblom
Norduch Kbhv-09 Dungens Aurian CKK 1 CK BTKL 1 CACIB BIR Ägare. Marina Eriksson
Such Unda Marina Music Lass CKK 2 CK BTKL 2 R-CACIB Ägare: Marina Eriksson
Eswood Peach Mousse  ÖKL 1 ÖKK 1 CK BTKL 3 CERT CHAMPIONAT Ägare: Ulla- Britt Dahlin Johansson
Bergareds Don´t Say A Word ÖKL 1 ÖKK 2 CK BTKL 4 Ägare: Katarina Svanberg
King Edward's Burriga Bragd-Björn  VETKL l 1 ,HP ,BIR-VETERAN Birgitta Franzen

My Dog 10-01-07 SKK

Domare: Tapio Eerola (Finland) 
5 Hanar 8 Tikar
1 valp

Keestorpets Xcalibur
valpklass 1 HP BIR Ägare: Anette Mannbro
Unda Marina My Funny Valentine
Ckk 1 ck Bhkl 1 Cacib BIR
 
Ägare:Marina Eriksson/Isabell Engblom
Unda Marina Music Lass 
Ökl 1 ökk 1 ck Btkl 1 cert cacib BIM Championat Ägare:Marina Eriksson
Dungens Aurian
 
Ckk 1 ck Btkl 2 R-cacib
 
Ägare Marina Eriksson
 

 

 

   

Utställningar

Lydnad

Viltspår/Bruks

Agility

Rallylydnad

Freestyle

Årets Kees

Vandringspris

Nya titlar

 

Jubileumsboken

Årsmöten

 

För medlemmar